Nielsen și Balzan realizează victoria interesantă în clasa GTD la anvelopa americană 250 | IMSA

Monterey, CA – Ferrari 488 GT3 Piloții No. 63 Christina Nielsen și Alejandro Balzan au creat un avantaj semnificativ în GT Daytona Class (GTD) în sezonul campionatului de campionat de campionat IMSA Weathergech Sportscar în 2017 Obținerea a 6 podiume consecutive în mijlocul sezonului. Cu toate acestea, echipa a lipsit o victorie în 2017. Această schimbare a duminicii trecute la Mazda Raceway Laguna uscată.
Truez al unui amestec de agresivitate și de combustibil, Balzan a fost Înființată ca un concurent pentru victorie în etapele finale ale cursei, se valorifică atunci când Colin Braun la Porsche GT3 R 54 de autosporturi de bază au intrat în pituri de la primul loc cu doar 5 minute rămase.
Balzan și-a menținut liderul Poziția de la acel moment câștigând timp de 6.550 de secunde în fața ACURA NSX GT3 nr. 93 de către Michael Sky Curse cu Curb-Agajanian răsfățat de Andy Lally și Katherine Legge. A fost cea de-a 6-a victorie pentru Balzan în cariera sa cu IMSA și primul duo din cele 6 ore de la Sahlen în Watkins Glen 2016.
„La prima întoarcere a spus Echipa,” Ale, atac „, a spus Balzan. „Trebuie să cumpărăm timp, trebuie să împingem”. A fost distractiv. Am dat tot ce am avut, 110 la sută în fiecare tur, revenirea ratingului, iar mașina a fost foarte bună astăzi. A fost perfect pentru calea care este pista de acasă pentru Corsa Scuderia. În cea de-a doua schimbare, după galben Steagul, echipa a spus: ‘Alessandro, trebuie să muncești din greu cu combustibil. Care a fost mai distractivă. Lucrul cu numerele din mașină pentru a păstra combustibilul a fost o provocare. A fost grozav. Am făcut-o bine, dar am primit sprijin în fiecare întoarcere de la banda de groapă „. Nielsen a sărbătorit emoțional alături de partenerul său în cercul lui Victoria – Cu cine a tratat-o pentru a câștiga campionatul de clasă GTD în seria de campionatul IMSA Weathertech Sportscar. A fost validarea a ceea ce a fost deja un sezon excepțional. „Ca o echipă, am luptat foarte mult tot timpul”, a spus Nielsen. „Anul trecut, am avut o mașină nouă. În acest an, suntem în al doilea an și nu cred că cineva ne-a așteptat să fim în luptă, am fi un concurent puternic pentru campionat, dar nu cred că cineva credea Am putea să o facem din nou. Am luptat atât de mult. „
” Am avut atât de multe podiumuri, am avut curse bune, dar există ceva special, luând în cele din urmă acea victorie. Nu vă simțiți complet dacă sunteți pe cale de a câștiga un campionat, dar nu aveți o victorie între Podios. Sunt foarte mândru să fiu cu acei băieți. Mă fac atât de fericită. „Ferrari a devenit al șaselea producător în câștigarea unei curse în acest sezon în clasa GTD. Victoria a permis Nielsen și Balzan să-și extindă avantajul campionatului la 26 de puncte, 318-292, despre Jeroen Bleekemolen – care sa încheiat cu opt în clasă duminică împreună cu co-pilot Ben Keating la Mercedes-AMG GT3 nr. 33 Riley Motorsports- Team AMG Pe drumul către ultima cursă a sezonului MOTUL Petit Le Mans în două săptămâni.

Lally și Legge au obținut al patrulea podium al sezonului, dar primul podium de la locul al doilea realizat în Parcul Motorsport Canadian în iulie. Patrick Lindsey și Joerg Bergmeister au terminat podiumul cu un al treilea loc de performanță cu Porsche 911 GT3 R 73 din Park Place Motorsports.