Josh Hill, 15 ani, campion nou mai tânăr în lume

Lluís Carles PérezbarCalAraDortor | Sportiv

Actualizat la 10/23/2019 19:29

Josh Hill a devenit cel mai tânăr campion în povestea unui turneu de punctaj pentru clasamentul mondial de golf. Jucătorul englez a câștigat Ain deschis, în Emiratele Arabe Unite, cu 15 ani, 6 luni și 27 de zile și a luat recordul precocității la Ryo Ishikawa.

Golfea japoneză a fost de 15 ani și 8 ani Luni când a triumfat la Munținewear Deschide Cupa KSB în mai 2007, aparținând turului japonez. Cu acea victorie, Ishikawa a intrat în clasamentul lumii pentru prima dată la numărul 397. Clasificarea sa (30 °) a obținut-o în 2009 și ocupă în prezent nr. 104.

AIN OPEN aparține turneului MENA , Un circuit care cuprinde turnee în Orientul Mijlociu și Africa de Nord, care marchează și pentru clasamentul mondial.

născut și ridicat în Dubai, de părinți englezi, deal a început ultima zi la trei lider de șoc, compatriotul său Harry Ellis, dar cartea finală fantastică cu opt birdies fără eșec (62) și cele 67 de lovituri ale lui Ellis au transformat clasificarea în favoarea sa.

deoarece ea este încă amator de golfer, deal nu va percepe premiul economic de 12.000 de euro rezervat campionului, verificați că va lua al doilea clasificat, Harry Ellis, 24 de ani.

„Acum nu știu ce să spun. Sunt în” Schock. Dacă eu i sa spus în timpul verii, aș câștiga un titlu de turneu MENA împotriva profesioniștilor și că ar fi cel mai tânăr campion al unui turneu de notare, aș fi râs, per sau cred că munca grea este răsplătită „, a spus Hill după victoria sa.

Cu câteva zile în urmă O altă zi de sport, jucătorul de tenis Coco Gaff, a scos spoturile pentru că a câștigat primul său WTA Titlu în Linz. (Austria), de asemenea, cu 15 ani, deși a stat nou pe lista campionilor mai tineri.

În tenisul feminin, înregistrarea precocității este în posesia compatriotului său Tracy Austin de când a triumfat în 1977 în Portland cu 14 ani și 28 de zile.